HEX-TRI Taktikai Táblás Társasjáték „Viadalok” játékszabály
A HEX-TRI alábbi változata mozgalmas játékmenetet kínál. 2 játékossal az átlagos játékidő 10-20 perc. A soron következő játékos választhat, mit szeretne tenni: Manát termelni, mozogni, vagy csatázni. Mind a lépéshez, mind a csatázáshoz szükséges Mana, amit csak a rendelkezésre álló készletekből lehet felhasználni. A csatában fontos szerepet játszik a taktika, mivel számít, hogy a védekező játékosoknak hány bábuja van az adott mezõn, illetve a támadónak hány bábuja van a szomszédos mezőkön. De mivel a védekező játékosnak dobnia kell egy 4 oldalú dobókockával így a szerencse is befolyásolhatja a csata kimenetelét.
Jöjjenek hát a játékszabályok! Fontos, hogy a játékosok nagyjából tisztába legyenek a szabályokkal, mert akárcsak a malom vagy a sakk esetében, itt is a stratégiáké a döntő szerepe a játék megnyerésében. Kezdő játékosoknak sem kell azért megijedniük, mivel játék közben könnyedén átláthatóak az egyes játékszituációk buktatói, illetve előnyei. Pár lejátszott forduló után már mindenki tudni fog egy-két taktikát, amivel közelebb juthat a győzelemhez… És természetesen egy jó ellenfél lépéseiből lehet a legtöbbet tanulni… :)
A játék célja: Kiejteni az ellenfél Vezér-Bábuját! Erre két esetben van lehetősége egy játékosoknak. Vagy csatában győzi le az ellenfél Vezérét, vagy bábuival bekeríti az a játék-mezőt, ahol az ellenséges Vezér áll.
ü A játékhoz kell egy HEX-TRI tábla. ü Szüksége van minden játékosnak 9 bábura, amik közül az egyiket meg kell jelölni, mint Vezért-Bábu! ü Ezenkívül kell még egy maréknyi jelző-kő amivel a tábla mezőin halmozódó Manákat jelöljük majd. ü És pár nagyobb Mana-jelzőre amikkel a „nagy 9 pontos kristályokat” jelöljük
· A HEX-TRI tábla kétféle mezőből áll össze: egyenlő oldalú hatszögekből amiket HEX-eknek nevezünk, és a hatszögek oldalaihoz illesztett egyenlő oldalú háromszögekből amelyeket TRI-nek hívunk. o HEX-ből több féle pontértékű mező is van, ami azt jelzi, hogy maximum hány Manát lehet rajta egyszerre megtermelni. · A játéktáblán a mezőről-mezőre lépkedhetnek a játékosok bábuikkal. Illetve a mezőkre helyezzük fel a keletkező Manákat, és az itt felhalmozott Manákat vehetik le a játékosok ha fel szeretnék használni azokat bábu mozgatásra vagy csatározásra. o Egy HEX-ről 6 irányba léphetünk el, valamelyik szomszédos szabad TRI-re. Egy TRI-ről a három szomszédos HEX-re tudunk átlépni. o HEX-en akármennyi bábu állhat, és akármennyi Mana felhalmozódhat rajta. Egy TRI-re csak akkor léphet oda a játékos, ha ott nem áll bábu, és TRI-re is kerülhet bizonyos szituációkban Mana… o Csak olyan HEX-re lehet Manát termelni, illetve csak olyan játék-mezőről szabad Manát felhasználni, ahol kizárólag csak egy játékos bábui állnak. Ezeket nevezzük Békés Mezőknek. o Ha egy HEX-en több különböző játékos bábui is állnak, ott nem lehet termelni, és onnan nem lehet Manát felhasználni, ezeket Blokkolt HEX-eknek nevezzük. o Blokkolt HEX-ről csak akkor lephet el bábujával egy játékos, ha még marad ott legalább 1 saját bábuja. (Ha legalább két bábuja állt ott)
· A játék elkezdését az első játékos határozza meg, és utána sorban minden játékos hasonlóképpen cselekszik: o Vezér-bábujával beléphet egy a pálya legszélén lévő szabad TRI-re. (olyan TRI ami csak egy szomszédos HEX-el érintkezik) o Vagy Vezér-bábuját és 1 Manát felrak egy szabad 1 pontos HEX-re. o Vagy Vezérét és egy másik bábuját 2 Manával együtt elhelyezi egy szabad 2 pontos HEX-en.
·
A továbbiakban egymás után felváltva jönnek a játékosok az
óra-mutató járásával ellentétes irányban…
· A soron következő játékos 1 dolgot választhat az alábbiak közül, hogy mit szeretne tenni: o Egy Békés HEX-en termelhet Manát. § Annyi Manát tehet fel a HEX-re ahány bábuja ott áll a játékosnak, de maximum annyit ahány pontos az adott HEX. o 1 Mana felhasználásával léphet 1-et egyik szabad bábujával. § HEX-ről szabad TRI-re vagy TRI –ről HEX-re. § Még a játék-táblán kívüli lévő bábuval bármely a pálya legszélén lévő szabad TRI-re. o 1,2 vagy 3 Manát felhasználva ugyanarról a Békés Mezőről megtámadhat egy blokkolt HEX-en lévő bábujával egy szintén azon a HEX-en álló ellenséges bábut. A csata eldöntése:
§
A támadó játékos támadása akkora lesz mint a támadásra szánt
Mana mennyisége PLUSZ az adott Blokkolt HEX körül lévő TRI-ken álló bábuinak
a száma.
§
A védekező játékos akkora támadást tud kivédeni mint az adott
Blokkolt HEX-en, a csatázó bábun kívül ott álló saját bábuinak száma PLUSZ
amekkorát dob a koczekával.
§
Ha a Támadás nagyobb volt mint a Védekezés, akkor sikerült
leütni az ellenséges bábut. A védekező bábut levesszük a tábláról, és a
helyére 1 Mana kerül.
§
Ha a Védekezés legalább akkora volt mint a Támadás akkor
sikerült elhárítani a támadást, nem változik semmi a Blokkolt HEX-en.
§
Ha a Vedekező játékos 0-át dob, akkor bábuja, feláldozva magát
megsemmisíti a Támadó játékos bábuját is. Mindkét csatázó bábut levesszük a
tábláról, és helyükre 1-1 Mana kerül o Ha egy HEX-en összegyűlik 9 Mana, azok automatikusan összetömörülnek egy „nagy 9 pontos kristályba”. Ha ezt használja fel a játékos, akkor akár több bábujával is léphet 1-et – 1-et, vagy csatázhat, felhasználva eközben akár mind a 9 Manát. Minden bábujával csak egy dolgot tehet, tehát vagy lép vagy csatázik vele. Ha nem használja fel mind a 9 Manát a játékos, a maradék visszakerül arra a mezőre, ahol a „kristály” volt.
o 1-et léphet ingyen, ha 1 Manát felhasznál a játékos akkor 2-t léphet a vezérrel. o Csak akkor lehet a Vezér Bábut megtámadni, ha csapatából egyedül ő áll az adott HEX-en.
o
Ha csatázik a Vezérbábú +1 adódik hozzá a Támadásához illetve
a Védekezéséhez.
o Ilyenkor a kiütött Vezér csapatának összes bábuja lekerül a tábláról és helyükre 1-1 Manát teszünk vissza. o A támadó játékos kap +1 „Viadal Pontot”. o Az a játékos győz akinek sikerül annyi „Viadal Pontot” gyüjtenie, hogy azt Vezére elvesztése esetén sem érhetik el ellenfelei. o Döntetlen esetén, ha több játékos is egyenlő „Viadal Pontot” szerez, az a játékos nyer, akinek a Vezér bábuja utolsóként marad a táblán…
Játssz, Alkoss, Gyarapíts! www.hextri.hu
© GABLE, 2003-2006. Minden jog fenntartva.
|